Online hlasování o Cenu veřejnosti probíhalo od 19. dubna do 15. května 2018 do 23:59 hodin. Hlavní Cena Olgy Havlové a Cena veřejnosti budou vyhlášeny na slavnostním udílení Ceny Olgy Havlové 28. května 2018 ve Slovanském domě v Praze. 

fotka nominovaneho

Martin Kabát

ADAM – autistické děti a my, z.s., asistent při terapeutických aktivitách pro autistické děti

Pan Martin Kabát vystudoval SOU v oboru zahradník – aranžér. Trpí poruchou autistického spektra typu Aspergerův syndrom a poruchou aktivity a pozornosti – syndromem ADHD.

Od r. 2016 pomáhá svojí asistencí mládeži s autismem překonávat překážky nejen v tělocvičně, ale i v životě. Je dochvilný, poctivý, laskavý. Nevynechal žádnou lekci. Je zde pro rodiče autistických dětí, kteří s ním konzultují přístup ke svým vlastním dětem.

Martin sám má autismus a přes svůj handicap se rozhodl pomoci v životě jiným autistickým lidem. Překonal určitá těžká období ve svém životě, zejména spojená se školní docházkou a vyrovnávání se svojí jinakostí.

Nominoval(a): Přemysl

Odeslat hlas Počet hlasů:936

fotka nominovaneho

Šárka Kohoutová

Centrin CZ s.r.o., aktivizační pracovnice

Paní Šárka Kohoutová se narodila jako jedno z dvojčat. Jednalo se o předčasný porod, kdy došlo k přidušení plodu a následnému krvácení do mozku. Prognóza nebyla příliš optimistická, přesto Šárka vystudovala Střední školu pro knihkupce a nakladatelské pracovníky a poté ještě absolvovala jednoroční studium angličtiny, zakončené státní zkouškou. Během školní docházky absolvovala několik let výuky upravené hry na piano, sólového a sborového zpěvu.

Již přes 10 let pracuje Šárka Kohoutová na pozici aktivizační pracovnice a knihovnice v Domově pro seniory Centrin CZ ve Zruči nad Sázavou. Její životní příběh velmi motivuje zdejší seniory, kteří ji pro její dobrosrdečnou a empatickou povahu milují. Každý pracovní den připravuje různé literárně – hudební pořady, ve kterých jim přibližuje životy a díla různých autorů, hudebníků, filmových hvězd, převážně první republiky. Často se dokáže převtělit do různých postav a podat výkon hodný hvězdy, kdy zazpívá, zarecituje, odvypráví téměř vše, co se k té dané postavě váže. Snaží se seniorům přiblížit i anglický jazyk, a to opět formou, která jí vyhovuje – použitím literatury a zpěvu.

Paní Šárka je velikou oporou celého aktivizačního týmu Domova Centrin, navštěvuje i jiné domovy pro seniory, pečovatelské domy i základní školy, kde šíří svou lásku k hudbě svým překrásným zpěvem. Také sama píše o seniorech do novin, aby lidé viděli, že nejen člověk s handicapem něco dokáže, ale i senioři se dokáží bavit a žít plnými doušky.

Nazdory prognózám lékařů i svému handicapu se paní Šárka dokázala postavit na své vlastní nohy a rozdávat radost.

Nominoval(a): Lucie

Odeslat hlas Počet hlasů:100

fotka nominovaneho

Richard Navrátil

KŘIŽOVATKA.CZ, z.s., předseda správní rady

Pan Richard má diagnózu dětské mozkové obrny. Do r. 1989 byl pouze ležící pacient, dnes díky moderním pomůckám funguje připoután k vozíku, který sám dokáže ovládat. Před 16 lety založil Občanské sdružení Křižovatka, které provozuje počítačový klub U Zeleného ptáka v Praze Kunraticích. Klub sídlí v prostorách, které panu Richardovi patří a které pro činnost klubu bezplatně poskytuje.

Cílem klubové činnosti je vzdělávání handicapovaných na počítačích a v angličtině, aby se mohli plnohodnotně zapojit do společnosti. Tato činnost byla rozšířena i na cílovou skupinu seniorů. Klub také pořádá výlety pro handicapované a vernisáže handicapovaných (Domov sv. rodiny, neslyšící, UMUN apod.). Richard v klubu pracuje 3 dny v týdnu, sám ovládá i práci s PC. Ač se bez pomoci ostatních neobejde, pomáhá jiným. Místo aby si díky dobrému materiálnímu zázemí jen sám zpříjemňoval život, pečuje o jiné handicapované, a to nejenom materiálně, ale i osobně.

Nominoval(a): Lenka

Odeslat hlas Počet hlasů:234

fotka nominovaneho

Romana Skála - Rosenbaum

Parkinson-Help z.s., zakladatelka a ředitelka organizace

Paní Romana je pacientkou s diagnózou Parkinsonovy nemoci od svých 30 let. Má 2 syny, které sama vychovala. Již mnoho let bojuje za zlepšení podmínek nejen pro pacienty s touto chorobou. Vybudovala fungující organizaci, šíří osvětu ve společnosti, mezi pacienty a jejich rodinnými příslušníky, mezi zdravotními a sociálními pracovníky. A přes svůj nelehký zdravotní stav sama často pomáhá jiným.

Pro paní Romanu neexistuje problém, který by nezvládla i přes svůj handicap vyřešit. Umí reagovat v každé situaci, jednat i přesvědčovat o dobré věci. Podařilo se jí to, co se jiným nepodařilo ani za dlouhé roky. Dosáhla změny vyhlášky o sociálním zabezpečení v rozsahu zařazení extrapyramidových onemocnění. Za Romanou stojí celá činnost organizace Parkinson – Help, z.s., kterou založila.
Paní Romaně její zdravotní stav nedovolí získat soustavnou práci a také jí práci nikdo nedá. Nedokáže ale nečinně sedět. Je vždy připravená naslouchat a podat pomocnou ruku, kde je potřeba. Má srdce na pravém místě.

Nominoval(a): Lenka

Odeslat hlas Počet hlasů:856

Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu | Partneři
Copyright © 2017 by Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. All rights reserved.